Many of the local communities throughout northeast Ohio will hold Halloween trick-or-treating this year.
The following list is not all-inclusive.
Alliance – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Akron – Saturday, Oct. 26, 5 – 7 p.m.
Amherst – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Ashland – Thursday, Oct. 31, 6 – 7 p.m.
Ashtabula – Saturday, Nov. 2, 5 – 7 p.m.
Aurora – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Austintown – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7:30 p.m.
Avon – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Avon Lake – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Bainbridge Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m. (rain date: Sunday, Nov. 3, 6 – 8 p.m.)
Barberton – Saturday, Oct. 26, 5 – 7 p.m.
Bath – Sunday, Oct. 27, 5 – 7 p.m.
Bay Village – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Beachwood – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Bedford – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Bedford Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Bentleyville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Berea – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Boardman – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Brecksville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Brimfield – Sunday, Oct. 27, 2 – 4 p.m.
Broadview Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Brooklyn – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Brook Park – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Brunswick – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Camden Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Canal Fulton – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Canfield – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7:30 p.m.
Canton – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Carlisle Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Carollton – Saturday, Nov. 2, 1 – 2:30 p.m.
Chagrin Falls – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Chardon – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7:30 p.m.
Chesterland – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Chippewa Lake – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Cleveland – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Cleveland Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Columbia Station – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Columbia Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Conneaut – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Copley Township – Sunday, Oct. 27, 5 – 7 p.m.
Cortland – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Coventry – Sunday, Oct. 27, 5:30 – 8 p.m.
Cuyahoga Falls – Saturday, Oct. 26, 6 – 8 p.m.
Cuyahoga Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Dover – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7 p.m.
Doylestown – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 6:45 p.m.
East Canton – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Eastlake – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Eaton Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Elyria – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Elyria Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Euclid – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Fairlawn – Sunday, Oct. 27, 5 – 7 p.m.
Fairview Park – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Fairport Harbor – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Garfield Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Garrettsville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Geneva – Sunday, Oct. 27, 4 – 6 p.m.
Geneva-on-the-Lake – Sunday, Oct. 27, 4 – 6 p.m.
Glenwillow – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Grafton – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Granger Township – Sunday, Oct. 27, 2 – 4 p.m.
Green – Saturday, Oct. 26, 6 – 8 p.m.
Hambden Township – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7:30 p.m.
Harpersfield Township – Sunday, Oct. 27, 4 – 6 p.m.
Hartville – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Highland Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Hudson – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Huron – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Independence – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Kent – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Kipton – Thursday, Oct. 31, 6-7:30 p.m.
Kirtland – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Jefferson – Saturday, Oct. 26, 4 – 6 p.m.
Lagrange – Thursday, Oct.31, 6 – 7:30 p.m.
Lakewood – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Litchfield Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Lodi – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Lorain – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Lordstown – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Louisville – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Lyndhurst – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Macedonia – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Madison – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Maple Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Mansfield – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7 p.m.
Mayfield Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Mayfield Village – Thursday, Oct. 31, 6 – 8:30 p.m.
Medina – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Mentor – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Mentor-on-the-Lake – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Middleburg Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Minerva – Thursday, Oct. 31, 5 – 7 p.m.
Montville Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Moreland Hills – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Munroe Falls – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Navarre – Thursday, Oct. 31, 6 – 7 p.m.
Newbury – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7:30 p.m.
New Philadelphia – Wednesday, Oct. 30, 6 – 8 p.m.
North Canton – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Northfield – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
North Olmsted – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
North Ridgeville – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
North Royalton – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Norton – Saturday, Oct. 26, 5 – 7 p.m.
Oakwood Village – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Oberlin – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Olmsted Falls – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Olmsted Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Orange Village – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Orrville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Painesville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Painesville Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Parma – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Parma Heights -Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Pepper Pike – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Perrysville – Saturday, Oct. 26, 5 – 6:30 p.m.
Pittsfield Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Plymouth Township (Ashtabula County) – Saturday, Nov. 2, 5 – 7 p.m.
Ravenna – Saturday, Oct. 26, 3 – 5 p.m.
Reminderville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Richfield – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Richmond Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Rittman – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Rocky River – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Rootstown – Sunday, Oct. 27, 3 – 5 p.m.
Russell Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Sagamore Hills – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Sandusky – Wednesday, Oct. 30, 5 – 7:30 p.m.
Seven Hills – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Shaker Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Sheffield Village – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Sheffield Lake – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Sheffield Township – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Solon – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
South Amherst – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7 p.m.
South Euclid – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Springfield Township – Saturday, Oct. 26, 5 – 7 p.m.
Stow – Saturday, Oct. 26, 5:30 – 7:30 p.m.
Streetsboro – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Strongsville – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Tallmadge – Thursday, Oct. 31, 5:30 – 7 p.m.
Twinsburg – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
University Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Valley City – Thursday, Oct. 31, 6:30 – 8:30 p.m.
Valley View – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Vermilion – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Wadsworth – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Warrensville Heights – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Wellington – Thursday, Oct. 31, 6 – 7:30 p.m.
Westfield Center – Thursday, Oct. 31, 6:30 – 8 p.m.
Westlake – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Wickliffe – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Willoughby – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Willoughby Hills – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Willowick – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Windham – Thursday, Oct. 31, 6 – 8 p.m.
Woodmere – Sunday, Oct. 27, 6 – 8 p.m. in Melbourne parking lot